Izvorni znanstveni članak
Proteklo je stoljeće u svjetskim, posebno europskim, razmjerima bilo
veoma turbulentno. Tu su turbulentnost izražavali veliki društveni potresi i promjene. U samoj središnjici tih potresa i promjena stoji fenomen tržišta i demokracije, odnosno njihova protivuriječja. Tijekom proteklog stoljeća na planeti zemlji je kumulirano više znanja, novih tehnologija i novih proizvoda nego u ukupnoj civilizaciji koja je prethodila. U takvim su uvjetima protivuriječja
inherentna tržištu i demokraciji, kao bitnim čimbenicima naše civilizacije, posebno dolazili do izražaja. Dobre strane tržišta su se manifestirale u činjenici da ono nagrađuje sposobne i uspješne, a kažnjava one koji to nisu. Loše strane tržišta se manifestiraju u činjenici da slobodno djelovanje tržišta čini bogate još bogatijima, a siromašne još siromašnijima. Dobre strane (parlamentarne)
demokracije imaju za učinak zaštitu ljudskih prava i sloboda. One
manje dobre se manifestiraju u činjenici da u ta ljudska prava nisu uključena i socijalna prava i socijalna pravda.
Velike turbulencije i krizne situacije u najrazvijenijim zemljama svijeta posebno u SAD su pokazale da se suvremeni kapitalizam nije održao temeljem nevidljive ruke Adama Smitha, nego naprotiv, temeljem veoma vidljive ruke Johna Maynarda Keynesa.
tržište; demokracija; održivi razvoj; solidarnost; društvo blagostanja; ekonomski neoliberalizam; tranzicija; kapital; rad.
Hrvatsko društvo ekonomista